Kanadská kamna nebo norská kamna?

Sobota 18. srpen 2012,  Autor: ,

Kanadská kamna nebo norská kamna?

Mezi jakými krbovými kamny se rozhodnout? Jaká krbová kamna jsou lepší? Kanadská kamna nebo norská kamna? To jsou velmi těžké otázky. Pokusíme se na ně odpovědět nestranným pohledem letitého prodejce více značek. Obě země - Norsko i Kanada, mají - díky své geografické poloze - na severní polokouli dostatek příležitostí kamna vyzkoušet v těch nejmrazivějších severských zimách. Norská kamna prezentuje tradiční velkovýrobce krbových kamen a krbových vložek JOTUL. Kanadské výrobce krbových kamen a krbových vložek zastupuje kanadský REGENCY, PACIFIC ENERGY, HAMPTON a NAPOLEON.

Kvalita kamen

Kvalitativně jsou na tom kamna z Kanady i Norska stejně. Liší se rozdílným výkonem, provedením spalovací komory a druhého pláště. Kvalita norské litiny je tradiční, kanadská kamna si svůji kvalitu cení doživotní zárukou na spalovací komoru a stálobarevnost smaltovaného povrchu kamen. Kanadská kamna mají vložku ocelovou, norská litinovou.

Tradice výroby kamen

Historicky je starší norská produkce. Staví na zkušenostech, tradici a svých slévárnách litiny. Kanadské firmy nemají tak hlubokou historii, tento handycap však dohání zarputilostí a moderním přístupem k výrobě.

Dvojí (CB) spalování v kamnech

Jotul dodává kamna s klasickým (TD) či dvojím spalováním. Kamna bez dvojího spalování jsou levnější, v Norsku však již zakázaná. Nemají takové vlastnosti, jako kamna vybavená dvojím, neboli čistým spalováním. Odtud CB, což v angličtině znamená Clear Burning, neboli čisté spalování, hoření. Každý výrobce má pro tento systém jiný název, jiné pojmenování. Princip je však vždy stejný - sekundární, předehřátý vzduch je přiváděn nad plamen a podněcuje hoření plynů, vznikajících při spalování paliva. Výsledkem je nižší spotřeba paliva (až o třetinu oproti kamnům bez dvojího spalování), méně popela, delší doba hoření a tudíž delší frekvence přikládání. Všechna kanadská kamna jsou vybavena druhým spalováním. Kanaďané však přivedli proces spalování téměř k dokonalosti. Průměrná doba hoření se pohybuje, podle výkonu a typu kamen, od 6 do 24 hodin! To opravdu není žert. Je to navíc průměrná doba hoření. Od zákazníků víme, že v případě 16 kW kamen, kde dovozce uvádí průměrnou dobu hoření 9 hodin, docílili doby hoření 13 hodin!  Doba hoření je ovlivněna mnoha faktory - kvalitou, vlhkostí a druhem dřeva, tahem komína, geografickou polohou nemovitosti apod.

Konstrukce a materiál kanadských a norských kamen

Norský Jotul produkuje krbová kamna celolitinová, zpravidla bez roštu a popelníkového systému. Kanadská kamna mají silnostěnnou ocelovou spalovací komoru, vyplněnou šamotovými cihlami. Vrchní plášť je buď ocelový s nástřikem, ocelový opatřený žáruvzdorným keramickým smaltem, nebo litinový. Kanadští i norští výrobci shodně vybavují kamna dvojím pláštěm, přičemž v jednom se topí, druhý předává teplo. Jotul dodává kamna v základním černém či čedém nástřiku, popřípadě barevném smaltu.

Palivo do kanadských a norských kamen

Až na výjimky je předepsaným palivem kanadských i norských kamen dřevo, popřípadě dřevěné brikety. Pouze kamna Jotul F 3 MF a Jotul F 100 CB umožňují kombinovat dřevo s uhlím.

Design kanadských a norských kamen

Jotul staví nosnou část sortimentu na tradiční podobě krbových kamen, která je zcela nezaměnitelná. S ohledem na požadavky nové genereace však vyrábí několik modelů, které mají moderní design a od klasického vzhledu se liší atraktivnějším designem, hodícím se do novostaveb a moderních interiérů. Stále se však jedná o kamna celolitinová. Kanadská kamna mají vzhled zcela unikátní, naprosto odlišný od kamen norských (a evropských vůbec). Jejich vzhled je takříkajíc univerzální. Většina kamen je postavena na soklu, přičemž nožičky jsou pouze za příplatek. Klasickému designu mají nejblíže kamna litinová.

Ceny kanadských a norských kamen

Ceny jsou u všech výrobců kamen v širokém cenovém rozpětí. Jotul má méně výkonné menší modely, jejichž cena se sice pohybuje na hranici deseti tisíc, avšak obecně kamna Jotul startují na hranici kolem dvaceti tisíc. Kanadská kamna své ceny startují někde nad harnicí třiceti tisíc korun. S ohledem na užitnou hodnotu, úspornost a životnost (doživotní záruka na kamnové těleso kanadských kamen) jsou však tyto částky relevantní.

Závěrem

Co z výše uvedeného vyplývá? Jednoznačně nelze říci, která kamna jsou lepší, která doporučíme. Každá mají svoji tvář, svoje charisma. Kvalita rovnaká. Samotný výběr je a bude na samotném zákazníkovi, který zohlední požadovaný výkon, design a cenu.

Máte své vlastní zkušenosti s norskými či kanadskými kamny? Zašlete nám svoje poznatky. Rádi se o ně podělíme.



Související produkty k článku:






Produkty které jste již shlédli


Kdo jsme?


Firma HAGAS byla založena v roce 1991 jako fyzická osoba. V březnu 2000 došlo k transformaci firmy do společnosti s ručením omezeným pod obchodním jménem HAGAS servis s.r.o.

více informací

Kde nás najdete?


HAGAS servis s.r.o.
Beneše z Loun 132
CZ-440 01 Louny

IČ : 25413104
DIČ : CZ25413104

T : +420 415 652 069
F : +420 415 652 722
E : obchod@hagas.cz

více informací


Kontaktní informace:

HAGAS servis s.r.o.
Beneše z Loun 132
440 01  Louny

Tel. : +420 415 652 069
Fax : +420 415 652 722
obchod@hagas.cz
www.hagas.cz

Platební brána Comgate