Dokonalé spalování - PIAZZETTA

Středa 10. září 2008,  Autor: ,

Dokonalé spalování - PIAZZETTA

Dnes bychom stěží hledali nově postavený dům, ve kterém by krb nebyl jedním z dominantních interiérových prvků. Ještě před několika lety se investoři při stavbě tohoto tuze příjemného a navýsost praktického zařízení obraceli na domácí všeuměly, dnes dávají většinou přednost renomovaným firmám. Po vyhlášených dodavatelích z Francie, Belgie, Německa a dalších zemí přichází na náš trh i známá italská firma Piazzetta, jejíž krby vynikají vysokou estetickou hodnotou, původní technologií a v neposlední řadě i příznivými cenami. Výhradním dovozcem a distributorem této značky je pro Českou republiku pražská firma TOP-EL, s.r.o.

DOKONALÉ SPALOVÁNÍ JE VĚDA

Nemají pravdu lidé, kteří si myslí něco o umělém vytváření problému. Zřejmě se domnívají, že není nic jednoduššího. Nikoli, dokonalé spalování představuje poměrně složitou technologii, jež nachází široké uplatnění i v našich domovech. Stačí si připomenout, že jeden kilogram dokonale suchého dřeva obsahuje zhruba 5,2 kWh energie. Ve skutečnosti ale nelze dřevo zcela vysušit a obsah vody představuje přibližně 20 % jeho hmotnosti. Energetický náboj kilogramu dřeva se tak snižuje na 4,3 až4,5 kWh. Se zvyšováním množství vody se logicky snižuje energetický obsah dřeva. Chybují proto ti, kteří nedoporučují ponechávat topná polena u krbu s poukazem na skutečnost, že „přeschlé“ dřevo příliš rychle hoří. Každý majitel krbu by měl vědět, že tvrdé dřevo musí vysychat dva roky, měkké pak nejméně rok. Takové konstatování není doporučením, ale doslova základní podmínkou bezproblémového provozování krbu. Potíží s krbem se naopak můžeme dočkat při nedokonalém spalování, jehož produktem jsou škodlivé a často nepříjemně páchnoucí složky, mezi nimiž vévodí dehet. Ze soukromých průzkumů vyplývá, že s „dehtovými“ potížemi válčí celá řada majitelů krbů. Příčinou je, jako ostatně vždy v podobných případech, nedokonalé spalování při nízkých teplotách nedosahujících 300 °C. Existují tři základní podmínky správného spalování. První je vysoká teplota, nebo? nejtěžší plyny se dokonale spálí až při 900 °C. Dosažení takového žáru je obtížné. Teplotu totiž snižuje nejen vlhkost dřeva, ale i přiváděný vzduch a konstrukce kamen. Ohniště by proto mělo být zděné. Dalším významným faktorem je směšování se vzduchem. Studený vzduch je těžké smísit s horkými plyny, měl by se proto předehřívat nebo mísit při turbulenci. Jako dostatečný se v praxi ustálil poměr mísení 1 : 1. Při zajištění dostatečné teploty a s přisáním sekundárního vzduchu dochází k dodatečnému katalytickému slučování, a tím i dohoření plynů. Splní se tak třetí podmínka správného spalování.

MULTIFUOCO - VÍCESTUPŇOVÝ OHŘEV VZDUCHU

Problémy získávání maximálního množství tepla z paliva řeší firmou Piazzetta vyvinutý a patentovaný princip, jenž vstoupil do povědomí odborné veřejnosti jako systém multifuoco. Oproti tradičním způsobem instalovaným krbům má několik předností. Hlavní odlišností je obrácená cirkulace vzduchu, kdy se do krbu přisává vzduch horní částí, poté prochází vnitřním prostorem, kde se nejprve předehřeje a postupuje k přídavnému plášti - tam se jeho teplota ještě zvýší a pláštěm kolem krbové vložky se vzduch dostává pod ohniště, odkud je ventilátorem vháněn do interiéru. Samotné bezporuchové fungování ventilátoru je ve vysokých teplotách unikátní. Rychlost jeho otáček je řízena variátorem, který lze jednoduchým způsobem regulovat prostřednictvím všech zásuvek v interiéru. Jak ukazuje nákres, je díky této skutečnosti rozdíl teploty vzduchu u podlahy a stropu místnosti pouhý jeden stupeň Celsia, zatímco při zapálení běžně používaných krbů se teplota spodních a horních vrstev vzduchu liší nezřídka o deset i více stupňů. Základem všech krbů je spalovací prostor. Firma Piazzetta používá k jeho vyzdění speciální keramické vložky Aluker. Jde o přírodní keramický materiál, který má ve srovnání s litinou několik předností. Odolává teplotám až 1400 °C, nedeformuje se, a hlavně má i vyšší tepelně akumulační schopnost. Svým zbarvením zesvětluje spalovací prostor a jednotlivé desky lze bez problémů vyměnit. Zabíhali bychom do technických detailů, kdybychom se snažili podrobně popsat všechny výhody krbových vložek Piazzetta. Multifuoco znamená v češtině něco jako mnoho ohně či tepla. V podstatě se jedná o vícestupňový ohřev vzduchu. Zájemcům nepochybně více řekne zveřejněný průřez. Omezme se proto na konstatování, že italské krby zajišťují dokonalé spalování suchého dřeva, což dokládá i zbylý popel připomínající svou strukturou jemnou pavučinku.

PRO CHALUPU I LUXUSNÍ VILU

Krby Piazzetta se svými parametry hodí doslova do každého interiéru. Liší se velikostí vložek, designem obkladů i použitými materiály. Klienti nejvíce žádají kombinace různých odstínů leštěného či leptaného mramoru a vyhlášené italské keramiky. Volit lze mezi krbem umístěným u rovné zdi i krbem rohovým. Velmi zajímavě je řešena i celková konstrukce, jež představuje v podstatě skládačku ze šesti až devíti dílů. I technicky nepříliš zdatný člověk může celý krb bez problémů sestavit. Na přání zákazníka ovšem provedou instalaci i technici firmy TOP-EL. Kapitolou samou o sobě jsou ceny. Investoři, kteří si v posledních letech pořídili nový krb, by mohli potvrdit, že cena pod sto tisíc korun byla jen zbožným přáním. S nabídkou firmy Topel se ale stává skutečností. Spodní cenová hranice krbů Piazzetta se pohybuje pod devadesáti tisíci Kč. Na našem trhu se tak objevují krby špičkové technické úrovně a vynikajících estetických parametrů, jež jsou zároveň dostupné i méně movitým zákazníkům.

(zdroj: Můj Dům 3/98, autor: Jiří Čihák, jednatel společnosti TOP-EL, spol. s.r.o.)Produkty které jste již shlédli


Kdo jsme?


Firma HAGAS byla založena v roce 1991 jako fyzická osoba. V březnu 2000 došlo k transformaci firmy do společnosti s ručením omezeným pod obchodním jménem HAGAS servis s.r.o.

více informací

Kde nás najdete?


HAGAS servis s.r.o.
Beneše z Loun 132
CZ-440 01 Louny

IČ : 25413104
DIČ : CZ25413104

T : +420 415 652 069
F : +420 415 652 722
E : obchod@hagas.cz

více informací


Kontaktní informace:

HAGAS servis s.r.o.
Beneše z Loun 132
440 01  Louny

Tel. : +420 415 652 069
Fax : +420 415 652 722
obchod@hagas.cz
www.hagas.cz

Platební brána Comgate