Hospodárné využívání energie potřebuje chytrou hlavu

Pátek 10. srpen 2007,  Autor: ,

Politické a hospodářské nejistoty jsou příčinou stále častěji se zvyšujících cen topného oleje a plynu. Jistě se již každý zamyslel nad možností snížení nákladů na vytápění. V případě, že máte ve sklepě starý kotel, je výhodné uvažovat o jeho nahrazení moderní topnou technikou. Také pokud hodláte stavět nový dům, je pro projekt a výběr topného zařízení nutné zhodnotit možnosti a hranice dnešních technologií a vhodným návrhem zaručit sladění jednotlivých komponentů.

V minulosti stavební materiály ani ceny paliv nevedly k výstavbě domů s nízkou spotřebou energie. U domů starších 25 let proto není neobvyklé, že spotřeba tepla na vytápění dosahuje až 210 kWh/m2 za rok. Rozvoj stavebnictví, vývoj nových technologií a jejich nynější snadná dostupnost způsobily, že se rodinné domy stavěné po roce 1989 vyznačují sníženou spotřebou tepla na vytápění. V nové výstavbě se využívá kvalitních materiálů a zodpovědný přístup k životnímu prostředí vede ke stále rostoucí poptávce po obnovitelných formách energie. Ovšem žádný topný systém nemůže být maximálně účinný, pokud není optimálně vyladěn. Správným nastavením systému dosáhneme ve vytápěném prostoru optimální tepelné pohody; vždy? obyvatelé bytu či domu by se ve svém prostředí měli cítit příjemně, neměla by jim být zima, zábst je nohy, ale neměli by se ani nadprůměrně potit.

A právě s růstem cen ropy a zemního plynu se do popředí stále více dostává i otázka regulace vytápění. Hospodárný energetický systém potřebuje chytrou hlavu, musí myslet za nás – jak při montáži, tak i při obsluze a údržbě. A? už se jedná o etážový byt, rodinný dùm nebo o velké zařízení – digitální regulační systém musí být energetickým managementem hospodárného a spolehlivého provozu topného zařízení.

Efektivní využití energie vyžaduje kombinaci technicky laděných systémových komponentů. Regulace vytápění představuje důležitý prvek při plnění požadavků na moderní systém, jako je jeho hospodárnost, ekologičnost a komfort obsluhy. Při vývoji regulace Vitotronic od společnosti Viessmann byl kladen mimořádný důraz na údržbu a podporu servisu, a byla tak vyvinuta zcela nová perspektivní filozofie obsluhy podle potřeb provozovatelů zařízení a odborné topenářské firmy. Všechny obslužné prvky byly vyvinuty podle nejnovějších ergonomických poznatků. Pro potřeby údržby zařízení zachycuje a zobrazuje nejen počet provozních hodin kotle, ale je možné také definovat jiné potřebné parametry – např. pevný počet provozních hodin hořáku, určitý časový interval nebo nejvyšší přípustnou hodnotu spalin. Při dosažení nebo překročení předdefinovaných parametrů údržby dojde k zobrazení příslušného hlášení o chybě systému.

Komfort pomocí regulace řízené podle venkovní teploty.

Pro řízení provozu nízkoteplotních nebo kondenzačních kotlů jsou používány moderní regulace, které pracují v závislosti na venkovní teplotě a nastavitelných parametrech budovy. Při vysoce komfortní obsluze tak zabezpečují optimální výstupní teplotu topné vody.

Cenově atraktivní regulaci topných systémů bez směšovače představuje regulace Vitotronic 100 od společnosti Viessmann, která poskytuje všechny možnosti vysokého komfortu tepla podle vašich přání. Vitotronic 100 je regulace kotlového okruhu pro konstantní teplotu kotlové vody s integrovaným diagnostickým systémem a regulací teploty zásobníku. Pokud je regulace jednou nastavena na požadavky uživatele, vyřizuje mnoho funkcí automaticky. Chcete-li provést individuální nastavení, je to velmi snadné díky přehlednému uspořádání regulace s osvětlenými tlačítky a velkým displejem s údaji ve srozumitelném textu.

Montáž regulace Vitotronic

Montáž je rychlá a snadná, protože všechno je připraveno tak, aby se jednotlivé díly do sebe pouze zasouvaly. Všechny přípoje jsou sladěné a vzájemně nezaměnitelné, aby se předem vyloučily montážní chyby. Pro vytápění se solárními systémy byla společností Viessmann vyvinuta inteligentní regulace Vitosolic; sluneční teplo je tak využito obzvláště efektivně. Regulace Vitosolic 100 je určena pro jednokruhová zařízení, Vitosolic 200 pro víceokruhová zařízení. Výměna dat s regulací Vitotronic probíhá pomocí směrnice KM-BUS. Vitosolic zajišťuje co nejefektivnější využití sluneční energie pro ohřev pitné vody, podporu vytápění, případně ohřev bazénové vody. Např. pokud je sluneční energie dostatek, vypne solární regulace prostřednictvím komunikace kotel, a odlehčí tak nejen kotli, ale snížením nákladů na vytápění a množství vypouštěných emisí odlehčí i vaší peněžence a životnímu prostředí.

 

Ekvitermní regulace Vitotronic 200 a 300 od společnosti Viessmann nabízejí kromě toho ještě množství dalších komfortních vlastností, které vyhovují moderním nárokům a požadavkům: samozřejmostí je snadná obsluha, obslužnou polohu displeje lze kromě toho speciálním sklopným mechanismem individuálně nastavit, indikace servisních intervalů, velký světelný LCD displej se zobrazením nešifrovaného textu, což znamená, že každý si může přečíst text v libovolném jazyce včetně češtiny a každý mu také rozumí. To provozovateli ušetří listování návodem na použití, protože obslužná jednotka je sama sobě návodem. Regulace Vitotronic se také automaticky přestavuje ze zimního na letní čas a reaguje jako ekvitermní regulace na kolísání venkovní teploty. Všechny připravené komfortní funkce, jako je nastavení programu Párty a úsporného nebo prázdninového programu, můžete vyvolat stisknutím tlačítka, a to buď přímo na kotli, nebo na dálkovém ovládání z obytného prostoru.

Snadno ovladatelný komfort – dálkové ovládání

Moderní topné systémy mají na zřeteli rostoucí potřeby komfortu a pohodlí – dálkové ovládání Vitotrol od společnosti Viessmann spojuje nejdůležitější funkce obsluhy topného zařízení do přehledné, dobře ovladatelné jednotky. Vitotrol 200 přejímá nastavování požadovaných teplot při normálním provozu z libovolné místnosti pro jeden topný okruh. Pro každý topný okruh lze připojit jeden přístroj dálkového ovládání. Díky zabudovanému čidlu teploty místnosti je možné nastavit i řízení prostorovou teplotou nebo výši jejího vlivu. Vitotrol 300 má navíc displej s osvětleným pozadím s podporou textu, jehož pomocí lze vyvolávat a měnit důležitá data.

Termostatické ventily

Termostatické ventily na topných tělesech zabezpečují dodatečně k centrální regulaci požadovanou teplotu v místnosti. Termostatické ventily zohledňují dodatečné tepelné zdroje a automaticky snižují množství tepla vstupujícího do radiátoru, když teplota v místnosti přesáhne požadovanou hodnotu.

U společnosti Viessmann je vše perfektně sladěno. Viessmann nabízí kompletní solární program a k tomu systémovou techniku optimálně dotaženou do posledního detailu. Tím je dosaženo vysokého stupně využití a provozní bezpečnosti, vše z jedné ruky, od solárních kolektorů, speciálně vyvinutého zásobníku na teplou vodu, solární regulace Vitosolic, čerpadlové stanice Solar-divicon pro bezpečnější hydrauliku solárních systémů, až po olejové a plynové topné kotle v nízkoteplotním nebo kondenzačním provedení. Stále více majitelů nemovitostí tak investuje se špičkovou technikou Viessmann do budoucnosti.

Autor: Ing. Radka Konopásková/Viessmann s.r.o.Produkty které jste již shlédli


Kdo jsme?


Firma HAGAS byla založena v roce 1991 jako fyzická osoba. V březnu 2000 došlo k transformaci firmy do společnosti s ručením omezeným pod obchodním jménem HAGAS servis s.r.o.

více informací

Kde nás najdete?


HAGAS servis s.r.o.
Beneše z Loun 132
CZ-440 01 Louny

IČ : 25413104
DIČ : CZ25413104

T : +420 415 652 069
F : +420 415 652 722
E : obchod@hagas.cz

více informací


Kontaktní informace:

HAGAS servis s.r.o.
Beneše z Loun 132
440 01  Louny

Tel. : +420 415 652 069
Fax : +420 415 652 722
obchod@hagas.cz
www.hagas.cz

Platební brána Comgate