Jaké dřevo do krbových kamen?

Úterý 08. listopad 2016,  Autor: ,

Jaké dřevo je nejlepší pro topení v krbových kamnech?

Každý, kdo se rozhodl pořídit krbová kamna nebo krb řeší otázku, jaké dřevo bude tím nejoptimálnějším palivem. Pokusíme se následujícími řádky trochu osvětlit problematiku druhů a jakosti topného dřeva.

Každý má přístup k nějakému druhu dřeva, ne všechny jsou však vhodné pro spalování v krbových kamen. Tedy - pokud nemám nějaké dřevo zcela zdarma. Obchodníci se dřevem ceny samozřejmě přizpůsobují kvalitě a druhu dřeva. Nejméně vhodné je nejlevnější, to nejvhodnější pochopitelně a logicky nejdražší. V ceně dřeva se rovněž projeví jeho vlhkost, kterou doporučujeme kontrolně přeměřit. Topit se má dřevem, které schne 2 roky.

Náš tip - skvělým palivem jsou kvalitní pilinné brikety, které můžete odebrat na naší prodejně v Lounech

Ti, kdo obětují peníze za pohodlí, zvolí dodávku vyschlého dřeva až do domu. Levnější variantou je zaplacená těžba dřeva vlastními silami a následný proces přepravy, řezání, sekání a sušení dřeva. Je to proces náročný, avšak ten, kdo má rád fyzicky namáhavou práci se dřevem na čerstvém vzduchu, ušetří nějaké peníze. Kdo má les za domem, má vyhráno. Každopádně by se však každé kácení v lese mělo řádně nahlásit a domluvit, neboť hajný je lesa pán a může Vás z lesa vykázat a nebo pokutovat, čímž by se Vám těžba dřeva mohla pěkně prodražit.

Ušetřené peníze raději investujete do pořízení kvalitních krbových kamen, např. kanadských krbových kamen z naší nabídky, které mají naprosto úžasné spalování, ke kterému však potřebují pouze kvalitní tvrdé a suché dřevo. Doba hoření v kanadských kamnech je 6 hodin a víc (podle výkonu kamen).

Tvrdé a vyschlé dřevo - ideální volba

Nejlepšího výsledku a nejvíce tepla získáte spalováním tvrdého dřeva. Tvrdé dřevo vyprodukuje nejvíce tepla. Obecně však platí, že ať topíte jakýmkoliv dřevem, je zapotřebí používat pouze dobře vyschlé dřevo. Při topení vlhkým dřevem se spotřebuje mnoho energie pro samotné odstranění vody z vlhkého paliva, což se projeví v horší efektivitě spalování v krbových kamnech. Vedle toho hrozí riziko kouření, zašpinění a zadehtování kamen, skla a kouřovodu. K tomu vzniká větší množství popela, neboť nedochází k dokonalému splaování a je zapotřebí častěji přikládat. Tvrdé dřevo je nejoptimálnější k topení. Jelikož tvrdé dřevo mají opadavé stromy, neabsorbují vlkost listy v zimním období a po patřičném proschnutí (2 roky) dokáže vyprodukovat větší teplo a větší množství energie.

5 nejvhodnějších dřevin 5 nejméně vhodných dřevin
ořech, dub, akát, buk, jasan. borovice, topol, vrba, osika, topol
Když vše shrneme, pro topení v krbových kamnech je ideální tvrdé a dobře proschlé dřevo. Délka polen je odvislá od rozměrů topeniště kamen.
Víme tedy, čím topit a co se jeví jako nejideálnější palivo. Musíme však rovněž zmínit, že ke spokojenosti s vytápěním jsme - výběrem paliva - ušli pouze polovinu cesty. Nyní záleží na tom, v jakém spotřebiči budeme tímto dřevem topit. Dle účinnosti kamen, kotle nebo krbové vložky, velikosti spalinové komory a typu spalování (klasické nebo dvojí) záleží na době, jakou jedna várka paliva vydrží produkovat teplo. Proces spalování je samozřejmě ovlivněn několika dalšími faktory jako tahové podmínky komína, teplota exteriéru, geografická poloha nemovitosti, nadmořksá výška apod. Obecně však z logiky fyzikálních zákonů vyplývá, že čím větší množství dřeva, tím větší teplo. Pokud někdo topí párkrát do roka, vystačí si s malými designovými kamny s menší spalinovou komorou. Kdo to myslí s topením vážně, měl by při volbě kamen pozornost zaměřit na větší objem spalinové komory, účinnost kamen a na kamna vybavená sekundárním spalováním (čistým, CB).
Vlhkost palivového dřeva by měla být maximálně 20%


Související produkty k článku:


Produkty které jste již shlédli


Kdo jsme?


Firma HAGAS byla založena v roce 1991 jako fyzická osoba. V březnu 2000 došlo k transformaci firmy do společnosti s ručením omezeným pod obchodním jménem HAGAS servis s.r.o.

více informací

Kde nás najdete?


HAGAS servis s.r.o.
Beneše z Loun 132
CZ-440 01 Louny

IČ : 25413104
DIČ : CZ25413104

T : +420 415 652 069
F : +420 415 652 722
E : obchod@hagas.cz

více informací


Kontaktní informace:

HAGAS servis s.r.o.
Beneše z Loun 132
440 01  Louny

Tel. : +420 415 652 069
Fax : +420 415 652 722
obchod@hagas.cz
www.hagas.cz

Platební brána Comgate