Krbová vložka jak na ní

Středa 13. červen 2007,  Autor: ,

Co může být lepší než krb? Krb s topnou vložkou. Radost z plápolajícího ohně zůstává, a navíc se v celé místnosti rozšíří útulné teplo. A když oheň zrovna nehoří, krb zůstává stále pěknou dominantou interiéru.

Když v krbu právě nehoří oheň, připomíná jen jakousi studenou díru, ze které táhne páchnoucí průvan. A když oheň hoří, je to sice jiné, ale o nic příjemnější: Otevřený oheň totiž neustále přitahuje proud studeného vzduchu a člověk, který sedí před krbem, je proto zepředu ohříván velkým žárem, zatímco jeho záda prochládají. Převážná část tepla vznikajícího při spalování přitom uniká komínem. Vyjádření v číslech: z topné energie, kterou spalované dřevo disponuje, se ve prospěch vytápěného prostoru využije jen pouhých 15 procent, zbývajících 85 procent se bez užitku promarní. Krbové kazety se vyznačují nejen podstatně vyšší efektivitou (stupeň účinnosti činí až 85 procent), ale i mnohem větším pohodlím. Obyvatelé se díky ním nemusí bát nechat oheň "o samotě", místnost se nezanáší popelem a výhřevnost krbu se mnohonásobně zvýší. Polínka krásně hoří a pokoj se plní útulným teplem.

Jak se ohřívá vzduch

Krbová kazeta je zkonstruovaná jako jakási dvoustěnná vana. Studený vzduch z místnosti přichází do kamen spodními průduchy, ohřívá se v meziprostoru o vnitřní stěny topeniště a roury výměníku tepla a pak se ohřátý vrací zpět do místnosti. Spálený vzduch proudí kolem výměníků tepla a teprve potom odchází do komína.

1. Dno topeniště, šamotované, litinové 8. Zábrana proti vypadávání polínek
2. Stěny topeniště, obložené litinovými deskami 9. Roura výměníku tepla pro konvekční vzduch
3. Dvojité dno a stěny pro cirkulaci konvekčního vzduchu 10. Integrovaný ovladač přístupu primárního vzduchu
4. Průduchy pro přístup studeného konvekčního vzduchu 11. Přístup primárního vzduchu do topeniště
5. Průduchy pro únik ohřátého konvekčního vzduchu 12. Sekundární vzduch chránící sklo dvířek před ukládáním sazí
6. Zásobník na popel 13. Nožičky pro vyrovnání krbové kazety
7. Rošt 14. Ochranné čelo o minimální šířce 120 m

Kazety na míru
Konstrukce krbových kazet jsou si většinou velice podobné, liší se však svými rozměry. Při měření původního topeniště proto velmi záleží na přesnosti. Nejdříve se měří šířka a výška předního otvoru, popř. velikost postranního otvoru (jako v našem případě), potom hloubka a zadní šířka. Většina krbových topeništ má trapézový půdorys, a to se přirozeně musí brát v potaz. Zjištěné rozměry nejsou definitivním vodítkem při volbě nové krbové vložky. Kolem kazety by totiž měla být mezera o šířce 1 až 2 cm, protože materiál krbové vložky se při ohřátí rozpíná. Zohlednit se pochopitelně musí i tlouš?ka použité izolační vrstvy. Když objednaná krbová vložka nebude do otvoru pasovat, chyby při měření se mohou velmi prodražit. Proto je vhodné nechat krb přeměřit samotným dodavatelem, a to i v případě, že si kazetu následně vestavíte sami.

Postup montáže krbové kazety

Nejdříve se vymontuje záklopka, kterou se dosud tlumila intenzita ohně v krbu. Celý prostor krbu a přístupná část komína se důkladně vyluxují. Veškerý materiál je připravený. Kolem krbu musí být dost místa pro volný pohyb nejméně dvou osob, které kazetu později zasunou na své místo. Při velikostí 60x50x50 cm může taková kazeta vážit až 80 kilogramů. Izolace, kterou se musí pokrýt zadní stěna původního topeniště, se přitiskne ke zdi a sama přilne k hrubému povrchu. Vhodným materiálem je například minerální vina, která je dostatečně žáruvzdorná.
     
Nyní se kazeta může opatrné zasunout do krbu a vyrovnat. Spáry mezi kazetou a stěnami topeniště se pečlivě utěsní minerální vlnou, aby se dutiny nemohly zanášet sazemi. Saze se totiž mohou žárem snadno vznítit a mohly by způsobit požár komína. Spáry mezi bočními okraji kazety a zdivem se utěsní pruhem samolepicí těsnicí pásky z keramických vláken.
   
Horní spára mezi kazetou a zděným překladem krbu se nejlépe
utěsňuje těsnicím lankem. Tento materiál je elastický a
přizpůsobí se nepravidelnostem na povrchu zdiva. Větší otvory
se uzavřou pomocí šamotové destičky a žáruvzdorné,
rychleschnoucí malty.
Krbová kazeta se musí vyrovnat do dokonale vodorovné a svislé polohy. Provádí se to pomocí nastavitelných nožiček a vodováhy. Kazeta stojí správně, když se dvířka po otevření automaticky a pomalu uzavřou.
   
Úzká spára na spodní straně se utěsní žáruvzdorným tmelem. Z estetických důvodů se tímto tmelem dají přikrýt i těsnicí pásky a lanka. Zkouška "ohněm" ukáže, jestli je všechno v pořádku. Když se kazeta
poprvé rozehřeje, vytvoří se v ní bělavá mlha, která je
průvodním jevem zahořování ochranné vrstvy. Místnost
důkladně vyvětrejte - po pár hodinách už bude všechno v
pořádku.

Tipy odborníků

Návštěva kominíka je nezbytná.
Kominík musí svým podpisem stvrdit, že změna topeniště nebude mít žádné negativní dopady. Kominík se musí osobně seznámit s poměry v domě a stavem původního krbu. V některých případech totiž vestavba krbové kazety nemusí být vůbec vhodná.

Pozor na skříně, regály s knihami nebo elektrické rozvody!
Krbové kazety se nevyznačují pouze vydáváním většího tepla do místnosti, ale také tím, že se samy rozpalují na značně vysokou teplotu. Když se stěna za krbem neopatří přiměřenou vrstvou dodatečné izolace, může se stát, že dojde k roztavení umělohmotné izolace elektrických kabelů nebo ke vznícení dřeva. Přímým následkem by byl pochopitelně požár.

Při výběru krbové kazety se poradle s odborníkem.
Kompetentní pomoc při výběru vhodné krbové kazety vám může ušetřit spoustu peněz a případných potíží. Kominíci jsou nezaujatí poradci a většinou mají dobrý přehled o situaci na trhu. Opatřete si prospekty a projděte je s nimi.

Sledujte kvalitu, nikoli cenové akce!
U krbových kazet nezáleží v prvé řadě na krásném vzhledu nebo výhodné ceně, ale především na jejich kvalitě. Kazety musí splňovat příslušné normy a certifikáty. Kazety typu 1 se dají používat jen se zavřenými dvířky, kazety typu 2 i s dvířky otevřenými.

Pokud chcete krbovou kazetu vestavět sami, důkladně se obeznamte s potřebnou problematikou.
Krbové kazety se sice dodávají včetně návodů ke správné instalaci, ale tyto návody nemohou zahrnovat všechny specifické okolnosti a situace. Jednotlivé kroky montáže proto předem projděte s kominíkem. Pokud chcete mít skutečnou jistotu, že všechno proběhne hladce a že své okolí nevystavíte zbytečnému riziku, pozvěte si k montáži odborníka.

Převzato z Udělej si sám 3/2007Produkty které jste již shlédli


Kdo jsme?


Firma HAGAS byla založena v roce 1991 jako fyzická osoba. V březnu 2000 došlo k transformaci firmy do společnosti s ručením omezeným pod obchodním jménem HAGAS servis s.r.o.

více informací

Kde nás najdete?


HAGAS servis s.r.o.
Beneše z Loun 132
CZ-440 01 Louny

IČ : 25413104
DIČ : CZ25413104

T : +420 415 652 069
F : +420 415 652 722
E : obchod@hagas.cz

více informací


Kontaktní informace:

HAGAS servis s.r.o.
Beneše z Loun 132
440 01  Louny

Tel. : +420 415 652 069
Fax : +420 415 652 722
obchod@hagas.cz
www.hagas.cz

Platební brána Comgate