Tak jdu koupit kamna, mámo

Středa 17. únor 2016,  Autor: ,

Tak jdu koupit kamna, mámo aneb jak vybrat ta správná kamna

A je to tu zase. Zima klepe na dveře, chladné noci a rána nám dávají zabrat. Z tepla postelí se nám do chladna vůbec nechce. V šatnících hledáme zimní svršky, minimálně druhou vrstvu. O funkčním prádle zde však psát nehodláme.

Je na čase zapnout kotel či vafky? Není ještě brzo? To jsou otázky, které řeší většina z nás. Nastalo tzv. přechodné období (vlastně již druhé - první přišlo na jaře po zimě). Ideální způsob, jak si přitopit nabízejí krbová kamna.

A jsme u jádra pudla. Jaká kamna zvolit? Z jakého materiálu? O jakém výkonu? V jaké ceně? Čert aby se v tom vyznal. Nabídka krbových kamen je ohromně široká. Přínášímě nekolik tipů, jak se v oblasti krbových kamen orientovat.

Optimální materiál krbových kamen

Těžká volba. Každý materiál má své výhody a nevýhody.

Litinová kamna - litina výborně akumuluje teplo, jedná se o ušlechtilý materiál, je však těžká a drahá a v případě vymrznutí kamen v nevytápěném interiéru rovněž křehká. Při rychlém zátopu hrozí riziko prasknutí litiny.

Ocel či plech - záleží na síle, ze kterého jsou kamna vyrobena. Standardní a nejrozšířenější materiál u krbových kamen. Obecně levnější a lehčí, avšak silnostěnný plech používaný u mnoha světových výrobců svou cenou dosahuje ceny litiny - zaměřte se na záruční lhůtu. Ocel je z pohledu funkčnosti a ceny asi nejvýhodnější materiál. Zlatá střední cesta.

Kachlová krbová kamna patří mezi skvosty mezi krbovými kamny. Mohou být moderní či rustikální. Záleží na interiéru. Kachlová kamna jsou robustnější, výborně akumulují teplo, zpravidla za ně utratíte více. Jsou rovněž výrazně těžší. U mnoha produktů se jednotlivé materiály kombinují. Záleží na vkusu každého z nás. Stejně jako u litiny hrozí u kachlí riziko jejich prasknutí v případě, že se rychle zatopí ve vymrzlých kamnech.

Výkon krbových kamen, zajímejte se o jmenovitý výkon

Zásadní kritérium. Při výběru krbových kamen pečlivě zvažte optimální výkon kamen pro vytápěný prostor. Orientujte se podle jmenovitého, tedy středního, optimálního výkonu kamen. Pokud máte dřevo zdarma, držte se výkonu maximálního. Obecně platí, že 1 kW vyhřeje 20 m3. Každý výrobce u jednotlivých krbových kamen uvádí výhřevnost - plochy či objemu. Toho si všímejte. Pozor - raději koupit kamna slabší a topit v nich naplno než naopak.

Hledáte-li kamna s dlouhou dobou hoření, pak by Vaší pozornosti neměla uniknout fenomenální kanadská kamna

Palivo do krbových kamen - dřevo, peletky, uhlí, dřevěné brikety

V drtivé většině je předepsaným palivem pro krbová kamna dřevo. Jedná se o tradiční a nejrozšířenější palivo. Ceny dřeva sice pomalu rostou, ale pořád je oproti ostatním energiím levnější a navíc produkuje nezaměnitelné teplo. Dřevo koupíte u obchodníků s dřevem, sami vytěžíte v lese či posbíráte na loukách či podél silnic. Pozor jen na řetěz motorové pily a to, kde je Krakonošovo. Může Vás to bolet a může se Vám to prodražit.  Několik málo kamen umožňuje kombinovat topení dřevem a uhlím. Není jich však mnoho. Samostatnou kategorií jsou krbová kamna na peletky, zemní plyn či elektřinu. Volte krbová kamna s co možná největší účinností, nejmenší spotřebou a dlouhou dobou hoření. Určitě s dvojím spalováním.

Kamenný obchod nebo internetový obchod (e-shop)

To jest věčné téma. Kde krbová kamna pořídit? V internetovém obchodě můžete vybírat produkty v pohodlí Vašeho domova, nebo dokonce v práci, která Vám tímto navíc příjemně uteče. Ceny jsou zpravidla nižší. V kamenné prodejně si vybraná krbová kamna můžete prohlédnout in natura a odborný personál Vám s výběrem pomůže.

Výhodou kamenné prodejny, která zpravidla kompenzuje nižší cenu v internetovém obchodě, je nabídka služeb v podobě dovozu a montáže krbových kamen. Jsme však národ kutilů, na instalaci kamen nic není. Ideální je navštívit několik prodejen a tematických výstav, učinit několik dotazů, přivést manželku a kamna následně vybrat na internetu za nejnižší cenu.

Co je doma,  to se počítá. Nějak to dopadne a snad nevyhoříme. Samostatnou kapitolou, která skýtá další možnost, je navštívit nějaký řetězec, kde se krbová kamna standardně prodávají. Reklama se soustředí hlavně na letáky a billboardy. Vyobrazená kamna jsou však mnohdy pouze ilustrativní. Kamna čas od času nabídne nějaký market, a tak je najdete mezi mraženým lososem a čokoládou. Ale když jsou ta kamna tak levná ...

Krbové studio Louny

Zveme vás do našeho krbového studia HAGAS Louny v centru Loun na náměstí.

Nabídku krbových kamen a krbových vložek naleznete na stránkách našeho e-shopu www.e-teplo.cz

Prodáváme krbová kamna Jotul, Nordica, DRU, Dik Geurts, Vysočanka a Euroteplo. Dále kanadská kamna Regency, Pacific Energy, napoleon a Hampton.

HAGAS Louny - 25 let na českém trhu


Související produkty k článku:


Produkty které jste již shlédli


Kdo jsme?


Firma HAGAS byla založena v roce 1991 jako fyzická osoba. V březnu 2000 došlo k transformaci firmy do společnosti s ručením omezeným pod obchodním jménem HAGAS servis s.r.o.

více informací

Kde nás najdete?


HAGAS servis s.r.o.
Beneše z Loun 132
CZ-440 01 Louny

IČ : 25413104
DIČ : CZ25413104

T : +420 415 652 069
F : +420 415 652 722
E : obchod@hagas.cz

více informací


Kontaktní informace:

HAGAS servis s.r.o.
Beneše z Loun 132
440 01  Louny

Tel. : +420 415 652 069
Fax : +420 415 652 722
obchod@hagas.cz
www.hagas.cz

Platební brána Comgate