Zkušenosti s topením v kanadských kamnech

Čtvrtek 24. leden 2013,  Autor: ,

Zkušenosti s topením v kanadských kamnech na "vlastní kůži" na prodejně v LounechZkušenost je nesdělitelná. To je známé rčení, které je však pravdivé a každý to ví. Týká se všech oblastí lidských činností, tedy i topení v krbových kamnech. Můžete přečíst stohy literatury, letáků, prospektů a katalogů, pročíst diskusu na různých forech na internetu, ovšem - před samotným pořízením kanadských kamen, které nestojí zrovna málo peněz - přeci jen máte v podvědomí získání hmatatelnějšího důkazu a argumentu, proč se právě pro kanadská krbová kamna či krbovou vložku rozhodnout.

V následujícím článku Vám popíšeme vlastní zkušenosti s ovládáním, zatápěním a topením v kanadských kamnech na naší lounské prodejně. Bez přikrášlování, zbytečného chvalozpěvu a slepé propagace. Jen strohá fakta.

První dlouhodobější praktické zkušenosti jsme získali a opakovaně získáváme obsluhou kanadských krbových kamen Regency S2400 MEDIUM o jmenovitém výkonu 16 kW, která jsou instalována v reklamním karavanu, který vídáte na výstavách po všech koutech republiky, Slovenska a dokonce i Německa. Určitě jste jej někde zaznamenali. Denně však druhou topnou sezonu obsluhujeme kanadské krbové kachle kamna Pacific Energy SUPER 27, rovněž o jmenovitém výkonu 16 kW, která máme instalována v našem krbovém studiu v Lounech.

Jedná se o na první pohled velmi podobná kamna, se stejným výkonem, rozměry a jednoduchým ovládáním. Liší se drobnými designovými prvky, způsobem ovládání vzduchu a systémem přívodu vzduchu pro sekundární spalování.

Zapálení, podpálení, založení ohně u kanadských kamen

K podpálení používáme podpalovače Dynamite. Z každé patrony podpalovače Dynamite získáme po jejím rozlomení trojí podpálení (podpalovač Dynamite nejenom dobře slouží, ale ve stylové dřevěné krabicvi krásně krášlí interiér).

Díky podpalovači nemusíme řešit třísky a noviny, standardně používané po generace při podpalování kamen. Naskládáme polena (cca třetinu spalovací komory), zapálíme třetinu podpalovače Dynamite a  vložíme pod dřevo. Otevřeme přívod primárního vzduchu pod dřevo (u kanadských kamen Regency S2400 vytáhnutím ovládacího táhla doleva od kamen, u kanadských kamen Pacific Energy Super 27 přesunutím ovládací páčky rovněž vlevo). Ke kamnům doporučujeme instalovat do kouřovodu zpětnou klapku (ideálně v rouře kouřovodu), kterou při roztápění otevřeme.

Pokud je v pořádku spalinová cesta - komín, což je bezpodmínečná podmínka pro správné fungování nejen kanadských kamen, není dále co řešit. Máme v podstatě hotovo a můžeme jít vyvenčit psa, postavit na kávu nebo otevřít vychlazenou láhvinku Vašeho oblíbeného pití. Zmíněné aktivity jsou však jen příklady, zejména co se "láhvinky" týče - věnovat se můžeme samozřejmě čemukoliv jinému. Rozhodně nechceme majitele či obsluhu kanadských kamen podněcovat k alkoholismu. Kamna si v tu dobu již se dřevem sama poradí.

Toto je zkušenost pana Karla Z. s kanadskými kamny Pacific Energy Vista Classic
Na sezónu 09/10 jsem si pořídil do neizolované staré chalupy na Šumavě,která má metrové kamenné zdi a má výměru 100m2(220m3-vyhřívaný prostor)nové krbové dvouplášťové kanadské kamna VC-11kW .Na chalupě se žije celoročně.Tuto sezónu,kdy byla tuhá zima,se topilo od rána do noci.Přesto však byla ve všech místnostech tepelná pohoda(23stupňů),neboť tyto kamínka topí i za roh,aniž by musela mít nějaké rozvody.Dále velký plus nastal v úspoře paliva(dřevo)Od března 2009 do března 2010 se spálilo pouze 10m3 - (800,-/m3) = 8.000,-Kč.Tyto parametry mi kotel na dřevo nikdy nesplnil.Byla vždycky daleko větší spotřeba.

Zvěřejněno na portále TZB-info.cz (http://forum.tzb-info.cz/114712-zkusenosti-s-kan-kamny-vista-classic)

Topení v kanadských kamnech

Po rozhoření první várky paliva vložíme do žhavé vrstvy nové dřevo, a to do cca poloviny spalinové komory. Po rozhoření paliva uzavřeme přívod primárního vzduchu (u kanadských kamen Regency S2400 zasunutím ovládacího táhla doprava směrem ke kamnům, u kanadských kamen Pacific Energy Super 27 přesunutím ovládací páčky rovněž vpravo) a uzavřeme komínovou klapku. Kamna nyní fungují v režimu dvojího spalování (CB = clear burning), kdy přiváděný předehřátý sekundární vzduch (u kanadských kamen Regency S2400 otvory ve 3 nerezových trubicích, u kanadských kamen Pacific Energy Super 27 otvory v komoře sekundárního spalování, obojí v horní části spalinové komory) podněcuje spalování plynů, vznikajících hoření dřeva. Jde o tzv. pyrolýzu, nebo-li zplyňování dřeva. Efektivně se tak využije maximum energie ze dřeva, které se rozpadne na velmi jemný popel. Intenzita a barva plamene je odvislá od tahových podmínek a druhu a jakosti paliva. Plamen může být  modrý, slabý, pouze občasně prošlehávající z otvorů určených pro přívod sekundárního vzduchu. Ideální nastavení přívodu vzduchu je věcí praxe a manipulace s kamny. Pokud chceme docílit maximální možné délky hoření, naložíme plnou spalinovou komoru.

Do kamen Super 27 na naší prodejně v Lounech naposledy přikládáme před 17. hodinou. Ráno před 8. hodinou je v nich ještě žhavý popel. Dokamen vložíme dřevo, které se samo rozhoří. Oficiálně je u těchto kamen deklarována doba přikládání po 9 hodinách. Od zákazníků a z vlastní zkušenosti víme, že je dosahováno 12-ti až 13-ti hodin. Záleží na druhu, jakosti a vlhkosti paliva (kromě tahových podmínek komína a geografické polohy nemovitosti, kde se v kamnech topí).

Pro zefektivnění topení v kanadských kamnech doporučujeme na kouřovod instalovat příložný teploměr spalin, který velmi jednoduše a přehledně ukáže, jestli topíme správně, nebo jestli naopak nepodtápíme či nepřetápíme. Jako velmi funkční doplněk ke kanadským kamnům nabízíme samočinné ventilátory ECOFAN, které okrášlí interiér a navíc pomůžou cirkulaci vzduchu (stoupajícího přirozenou cestou vzhůru ke stropu) směrem od kamen.

Palivo do kanadských kamen

Pro kanadská krbová kamna je předepsáno jako palivo dřevo, dobře vyschlé (min. 2 roky), ideálně tvrdé, což však není podmínkou. Použití měkého dřeva má za následek pouze větší spotřebu a vznik většího množství popela. Pokud však máte dobrý zdroj měkého dřeva, topte jím. Jako výbornou komfortní alternativu ke dřevu lze použít kvalitní dřevěné brikety. Mají velkou výhřevnost, pohodlnou manipulaci a jsou bez nutné práce - pokud pomineme přepravu a skládání - připraveny k okamžitému použití.

Oplach skla u kanadských kamen

Během roztápění kamen za přísunu primárního vzduchu je sklo "oplachováno" proudem tohoto vzduchu. Zbytky nečistot a nedokonale spáleného paliva vyhoří a sklo se vyčistí.

Výběr popela z kanadských kamen

Sami topíme vesměs měkkým dřevem, rozřezanými paletami, ze kterých vzniká víc popela. Popel vybíráme cca jednou za měsíc. Výběr popela je věcí každého uživatele. Někdo jej vybírá každých 14 dní, máme však zákazníka "rekordmana," který popel z kanadských kamen Regency F2400 Medium o jm. výkonu 16 kW vybírá jednou za půl roku.

Závěr hodnocení topení v kanadských kamnech

Topení v kanadských kamnech je zcela bezproblémové a komfortní. Oficiální výkon a doba hoření je udávána skromně - skutečné hodnoty jsou vyšší. Jakožto prodejci jsme měli za více než 25 let zkušeností možnost otestovat mnoho typů a provedení kamen a s upřímností můžeme kanadská kamna doporučit všem našim zákazníkům.

Výhody topení v kanadských kamnech v přehledu

  • snadné zatápění
  • velmi jednoduché ovládání
  • opravdu malá spotřeba (za předpokladu vhodného dřeva a nastavení hoření)
  • velký výkon
  • vysoká účinnost
  • oplach skla
  • minimum popela.
  • Dlouhá doba přikládání

Nevýhody

  • nezaznamenali jsme - OPRAVDU.

autor : Martin Pelc, jednatel HAGAS servis Louny

Navštivte naše krbové studio v Lounech, kde si kanadská krbová kamna můžete nejen prohlédnout, ale i sami osobně vyzkoušet ovládání kanadských kamen během provozu. Stojí to za to. Ale pozor - je to návykové!
Ke stažení
Katalog kanadských krbových kamen a vložek 2012 - 2013 Katalog kanadských krbových kamen a vložek 2012 - 2013 otevřít | stáhnoutSouvisející produkty k článku:


Produkty které jste již shlédli


Kdo jsme?


Firma HAGAS byla založena v roce 1991 jako fyzická osoba. V březnu 2000 došlo k transformaci firmy do společnosti s ručením omezeným pod obchodním jménem HAGAS servis s.r.o.

více informací

Kde nás najdete?


HAGAS servis s.r.o.
Beneše z Loun 132
CZ-440 01 Louny

IČ : 25413104
DIČ : CZ25413104

T : +420 415 652 069
F : +420 415 652 722
E : obchod@hagas.cz

více informací


Kontaktní informace:

HAGAS servis s.r.o.
Beneše z Loun 132
440 01  Louny

Tel. : +420 415 652 069
Fax : +420 415 652 722
obchod@hagas.cz
www.hagas.cz

Platební brána Comgate