Návrat ke kořenům - grilujte a vařte na otevřeném ohni

Čtvrtek 05. srpen 2021,  Autor: ,

Návrat ke kořenům - grilujte a vařte na otevřeném ohni

Tepelná úprava pokrmů na ohni patří k nejstarším a tudíž nejtradičnějším způsobům, jak jídlo připravit ke konzumaci. Zdrojem byl vždy otevřený oheň, který si člověk během doby dokázal sám založit. Současné vaření je již velmi sofistikované a slouží k němu nespočet produktů, které umožňují komfortní přípravu pokrmů - sporáky, varné desky, grily, vařiče atd. Stále však mnoho lidí tráví čas v přírodě, ať už pracovně (lesní dělníci, dřevorubci) či v rámci volného času (lovci, rybáři, trempové, sportovci, horolezci, chataři, kempaři, zahrádkáři, majitelé karavanů a obytných vozů). Dle možností volí optimální kuchařské náčiní. Kdo jej musí přemísťovat a snaží se ušetřit každý gram, volí ultramoderní a lehké plynové vařiče. Kdo si však náčiní dokáže sám převézt a nebo jej může trvale používat na jednom místě (chata, chalupa, zahrada) sáhne tradiční litinové nádobí. To vyniká svoji dlouhou životností a dokonalým přenosem tepla, což je při vaření žádoucí. Níže uvádíme možnosti, jak vařit na otevřeném ohni a uvádíme možné způsoby, jak a kam umístit nádobí.

Litinové nádobí přímo v ohni

Nejtradičnějším způsobem, rozšířeným nejen na divokém západě, je umístění litinového nádobí přímo do ohně. Litinový hrnec Dutch Oven vložíte přímo do žáru a můžete vařit, dusit, péct či smažit. Litinovou pánev položíte na kameny přímo v ohništi a připravíte zeleninu, masovou směs či usmažíte dokonalý steak. 

Dřevorubecký gril - vaření a grilování nad ohněm

Dřevorubecký gril je vyroben z oceli, snadno jej postavíte díky sklopným nožičkám nad oheň a můžete vařit či grilovat. Na vrchní straně grilu je ocelová mřížka, na které buď přímo grilujete a nebo na ni postavíte nádobí (pánev, hrnec, konev). Dřevorubecký gril se snadno převáží i uskladňuje, jelikož jeho výška je díky sklopným nožkám jen 3 cm. Snadné a účinné. K vaření na dřevorubeckém grilu je mj vhodná velká dřevorubecká pánev, která pojme větší množství jídla uspokojí tak větší společnost.

Zavěste nádobí na ocelovou 3-nožku přímo nad oheň

Vařte jako kovboj. Jednoduchá ocelová 3-nožka umožní zavěšení litinového hrnce Dutch Oven přímo nad oheň. Hrnec je pro tento účel vybaven ocelovým madlem. Intenzitu žáru jednoduše regulujete prodlužováním či zkracováním řetězu, nak kterém je nádobí zavěšeno. 

Pohodlné vaření, pečení a grilování na ocelovém stolku

Ocelový stolek umožní umístění žhavého uhlí, dřeva nebo briket přímo na pracovní plochu a následné umístění nádobí do něj.  Pracovní výška stolku pak zpříjemní vaření, neboť se nemusíte naklánět nad oheň. Vzhledem k vyšší hmotnosti stolku je vhodný k trvalému umístění na chatě, zahradě nebo chalupě. Jeho transport by byl přeci jen složitější. A nedej bože, kdyby se měl nosit na zádech.

V sortimentu litinového nádobí Camp Chef dále naleznete:

Ochranné rukavice - bezpečnost při vaření

Manipulace s horkým litinovým nádobím vyžaduje patřičnou ochranu rukou. O to se postarají kvalitní grilovací rukavice. Kožené grilovací rukavice umožní jistý úchop, skvělou ochranu ruky a předloktí před žárem a teplem a v neposlední řadě i přikládání dřeva do ohně nebo kamen. Kevlarové grilovací rukavice představují naprostou špičku mezi ochrannými pomůckami. Dokonale sedí díky strečovému materiálu. Dokonale ochrání díky aramidovým vláknům. Rukavice jsou oboustranné, zajistí pevný a jistý úchop a mimo horkého nádobí můžete do ruky vzít třeba i žhavé uhlí (ne, že bychom to však doporučovali).  

Litinové nádobí Camp Chef je primárně určeno k vaření na otevřeném ohni.


Související produkty k článku:


Produkty které jste již shlédli


Kdo jsme?


Firma HAGAS byla založena v roce 1991 jako fyzická osoba. V březnu 2000 došlo k transformaci firmy do společnosti s ručením omezeným pod obchodním jménem HAGAS servis s.r.o.

více informací

Kde nás najdete?


HAGAS servis s.r.o.
Beneše z Loun 132
CZ-440 01 Louny

IČ : 25413104
DIČ : CZ25413104

T : +420 415 652 069
F : +420 415 652 722
E : obchod@hagas.cz

více informací


Kontaktní informace:

HAGAS servis s.r.o.
Beneše z Loun 132
440 01  Louny

Tel. : +420 415 652 069
Fax : +420 415 652 722
obchod@hagas.cz
www.hagas.cz

Platební brána Comgate