Jak vybrat správný gril?

Středa 17. únor 2016,  Autor: ,

Jak vybrat sporávný gril - tipy a rady

Grilovaní sezóna se pomalu blíží. Stále teplejší počasí přimělo již spoustu lidí zažhnout své grily a grilovat první pokrmy (i když grilovat se dá v průběhu celého roku.) Někteří zjistili, že starý gril je nefunkční a zvažují pořízení nového grilu. Někteří  se do grilování doslova zamilovali a jejich stávající gril, zpravidla v levnějším a střídmějším provedení, jim nedovolí maximálně rozvinout jejich grilovací um a fantazii. někteří se chystají s grilováním teprve začít. Ať už jste z jakékoliv skupiny, přinášíme Vám několik praktických rad, které by Vám měli pomoci při výběru nového grilu.

Drevěné uhlí, plyn a nebo elektřina?

Je jednoznačně prokázáno, že kvalita grilovaného pokrmu není závislá na zdroji tepla, nýbrž na teplotě dosažené na grilovacím roštu. Z tohoto hlediska jsou všechny typy grilů rovnocenné. V současnosti jsou nejrozšířenější tři typy grilů - grily na dřevěné uhlí, plynové grily a grily elektrické. Hlavním kritériem při výběru grilu je v první řadě jeho cena, frekvence grilování, místo grilování – na cestách či na jednom místě – s čímž souvisí volba velikosti a provedení grilu a v neposlední řadě výbava grilu. A faktor zásadní – zdraví a zdravé grilování.

Moderní grily poskytují zdravé grilování, tedy grilování pokrmů bez vlivu připáleného tuku a zbytků pokrmů. Hořáky jsou běžně zakrývány profily, navíc se stále ve větší míře prosazují infračervené hořáky, které nejsou umisťovány přímo pod grilovaní plochu (v bocích, vzadu) a které zcela zdravě ohřívají grilované pokrmy bez vedlejších účinků.

Grily na dřevěné uhlí - zobrazit nabídku

Klasika mezi grily. Z časového hlediska nejoblíbenější a nejrozšířenější typ grilu. Spousta příznivců grilování na dřevěném uhlí odmítá jakýkoliv jiný typ grilu a zdroj energie. Kouř z hořícího uhlí dodává grilovaným pokrmům nezaměnitelnou chuť a vůni. Stran velikosti jsou k dispozici zcela malé grily na dřevěné uhlí vhodné pro grilování na cestách, na terasách a balkónech. Dále pak střední velikost grilů pro pohodlné grilování a v poslední řadě plně vybavené grily na pevných konstrukcích, které se již svým komfortem blíží grilům plynovým a grilům elektrickým.

Negativem grilování na grilech na dřevěném uhlí je složitější příprava, vliv škodlivin, které vznikají kapáním omastku do plamene, nutnost obměny uhlí či briket a zejména pak samotný dým, který může, zejména při grilování na balkónech v sídlišti, vadit sousedům. Spousta doplňků grilování na dřevěném uhlí usnadňuje, jako například startér pro rozhoření dřevěného uhlí.


Pro – široké cenové rozpětí, dostupnost, nezaměnitelné aroma a chuť grilovaných pokrmů
Proti – časově náročnější příprava před grilováním, občasná výměna dřevěného uhlí nebo briket, kouř, který může vadit, škodlivost tuku skapávajícího na uhlí.


Plynové grily - zobrazit nabídku

Stále více oblíbený typ grilu. Předností plynových grilů je komfort přípravy grilovaných pokrmů. Gril je okamžitě připraven k použití. Odpadá zdlouhavá příprava grilu před samotným grilováním. Plynové grily mají širokou paletu výbavy a doplňků. Trendem poslední doby jsou infračervené hořáky umístěné na bocích či v zadní části grilu, které umožňují "zdravé grilování".

Dle velikosti se jedná o grily cestovní, stolní a přenosné, oproti grilům větším, stabilním. Větší grily mají zpravidla kolečka, která usnadňují manipulaci. Aby se zachovala chuť pokrmu obdobná jako při klasickém grilování na dřevěném uhlí, grily se dovybavují udícími boxy (trubicemi, schránkami), které se plní dřevěnými lupínky z různých dřevin. Ty dodávají grilovaným pokrmům unikátní aroma.

Plynové grily jako zdroj využívají propan-butan v lahvích. V nabídce jsou i grily na zemní plyn (Napoleon).


Pro - úspora času, plynulá a snadná regulace teploty, velká vybavenost
Proti – zpravidla vyšší cena, občasná manipulace s plynovou lahví.


Elektrické grily - zobrazit nabídku

V poslední době nejvíce se rozšiřující typ grilu. Snadná obsluha, jednoduchá příprava a chuť grilovaných pokrmů rovnající se přípravě na grilech plynových či grilech na dřevěné uhlí činí z elektrických grilů rovnocenného partnera pro Vaše grilování.  Elektrické grily můžou být přenosné či na pevné konstrukci. Zdrojem bývá infračervená či elektrická trubice.


Pro – snadná obsluha, okamžitá připravenost ke grilování
Proti – vyšší cena, spotřeba energie, požadavek elektrické sítě.


Grilování není je o jídle, je to životní styl

Gril se stává fenoménem posledních let. Je pojítkem mezi dobrou zábavou, posezením s přáteli a dobrým jídlem. Gril může být zcela obyčejný a doslova za pár kaček, může však vyjádřit a podtrhnout Váš vkus a styl. Nabízí se řada designových grilů, které se stanou chloubou a ozdobou Vašeho exteriéru. Široká nabídka grilů umožňuje vybrat gril, který splní každé individuální nároky, ať už na tvar, design, velikost či výbavu grilu. Cena grilu zpravidla odpovídá jakosti použitých materiálů, o čemž se každý snadno přesvědčí.

I u grilu platí "Nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci"

Na trhu je velké množství grilů, značek, výrobců a provedení. Nechte si poradit odborníkem, který během rozhovoru s Vámi dokáže odhadnout správný typ, velikost a druh grilu. Jak jsme již uvedli, cena se odvíjí od použitých materiálů a také povrchové úpravy, která může v případě nekvalitních nátěrů dokonce škodit vašemu zdraví.

Ověřte si renomé značky/výrobku, záruku a případný servis vybraného grilu. Standardem je 2-letá záruka, avšak špičkoví výrobci, vědomi si kvalit svých produktů, nabízejí záruku v délce 5, 10, 15, 20 let a např. výrobce kanadských grilů Napoleon u svých top produktů dokonce i doživotní záruku. To vše stojí za zvážení.

U nás si jistě vybere každý

Nabídka grilů na českém trhu je opravdu velmi pestrá. Na stránkách našeho internetového obchodu se snažíme nabídnout pouze kvalitní grily předních světových výrobců grilů NapoleonGrandHallWeberCadac a Campingaz. Vedle grilů samotných je k dispozici široká nabídka grilovacího příslušenství.

Rádi Vás rovněž přivítáme v našem grilovacím studiu v Lounech na náměstí, kde si můžete na vlastní oči prohlédnout vybrané grily Weber, GrandHall a Napoleon. Sortiment stále obměňujeme, proto je lepší pře d návštěvou ověřit jejich skladbu.

Veškeré dotazy směřujte na obchod@hagas.cz nebo telefon 415 652 722.Produkty které jste již shlédli


Kdo jsme?


Firma HAGAS byla založena v roce 1991 jako fyzická osoba. V březnu 2000 došlo k transformaci firmy do společnosti s ručením omezeným pod obchodním jménem HAGAS servis s.r.o.

více informací

Kde nás najdete?


HAGAS servis s.r.o.
Beneše z Loun 132
CZ-440 01 Louny

IČ : 25413104
DIČ : CZ25413104

T : +420 415 652 069
F : +420 415 652 722
E : obchod@hagas.cz

více informací


Kontaktní informace:

HAGAS servis s.r.o.
Beneše z Loun 132
440 01  Louny

Tel. : +420 415 652 069
Fax : +420 415 652 722
obchod@hagas.cz
www.hagas.cz

Platební brána Comgate